Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Pomoc osobom bezdomnym

Osoby narażone na wychłodzenie – widzisz, reaguj!

Możesz wykorzystać do tego Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwia zgłoszenie miejsc na terenie miasta i powiatu płockiego, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców.
Za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zaznaczyć również miejsca, gdzie przebywają osoby szczególnie narażone na wychłodzenie.

Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Zazwyczaj są to pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby rozgrzać się, osoby te bardzo często rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.
Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób i oferują im pomoc. Odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby bezdomne, starsze albo osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Takie zgłoszenie możemy przekazać nie tylko telefonicznie, ale również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, pamiętając jednak, że aplikacja ta nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej „GeoportalMobile”.

We współpracy z Komendą Miejską Policji w Płocku apelujemy do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego o zgłaszanie miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pozwoli to na podjęcie szybkiej interwencji i udzielenie pomocy osobom potrzebującym.