Światowy dzień konsumenta

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 marca 2018

Światowy dzień konsumenta obchodzimy 15 marca, ponieważ tego dnia w 1962 r John F. Kennedy sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów do: informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. W rzeczowe obchody Dnia włączają się instytucje na całym świecie, w tym również w Polsce. Różnego rodzaju wydarzenia organizują m.in. Urząd Ochrony Konsumentów, Inspekcja Handlowa, organizacje pozarządowe oraz rzecznicy konsumentów.

W tym roku również MOPS w Płocku zorganizował spotkanie z rzecznikiem praw konsumenta dedykowane dla seniorów. Spotkanie miało charakter wykładu  który miał przypomnieć o prawach osób w wieku senioralnym. Podczas wykładu omówione były  zagadnienia związane z charakterystyką seniorów jako uczestników rynku, zostały poruszone kwestie problemowe związane z nieuczciwymi praktykami wobec osób starszych oraz sposobów na zapewnienie im skutecznej ochrony na rynku. Seniorzy sygnalizują brak dostosowania oferty przedsiębiorców do ich potrzeb. Przede wszystkim chodzi o sprzedaż im usług, z których nie korzystają – np. różnego rodzaju usługi związane z dostępem do internetu. Częstym zgłaszanym problemem są również agresywne działania windykacyjne, które przede wszystkim wśród osób starszych powodują silny stres.    Po wykładzie zebrani seniorzy mieli okazję osobiście zadać pytanie rzecznikowi. Najczęstszymi pytaniami - skargami konsumentów- seniorów było pisanie małą czcionką umów oraz ich  skomplikowany język, zakupy przez internet i problemy z tym związane, składanie reklamacji, możliwość odstąpienia od zawartych umów. Seniorzy sygnalizowali i prosili o radę jak radzić sobie z  problemem natręctwa i nachalności osób które organizują pokazy garnków, pościeli itp.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a po aktywności seniorów podczas dyskusji z całą pewnością potrzebne i motywujące do organizowania kolejnych o tej tematyce.
Dziękujemy Pani rzecznik Izabeli Prądzyńskiej  za przyjęcie zaproszenia i zreferowanie rzeczowego zagadnienia.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie