,,Nie jestem inny – jestem wyjątkowy”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 listopada 2018

W dniu 19. 10. 2018roku w ramach kolejnej odsłony projektu socjalnego Zespołu Pracy Socjalnej – 1 ,,Nie jestem inny – jestem wyjątkowy” grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 1 odwiedziła Miejski Ogród Zoologiczny. Wyjście było połączeniem rekreacji z poszerzeniem wiedzy . Umożliwiło obejrzenie wystawy fotograficznej ,,National Geographic  Photo Ark ‘’. Największa wystawa zagrożonych gatunków zwierząt. Wystawa to nie tylko zwykłe zdjęcia, szereg fotografii, ale również jedyna w swoim rodzaju lekcja edukacji. Lekcja skłaniająca do przemyśleń nad losem zwierząt, powodów z których giną, działań mających na celu zapobieganie ich wyginięciu. Pobudzająca w nas troskę o ich los, ucząca szacunku do przyrody.

Wycieczka była też okazją do rozmów o płockim ogrodzie, prześledzeniem jego historii, oraz korzystnych zmianach. Zauważono , że na przestrzeni lat warunki życia zwierząt przeszły niesamowitą metamorfozę. Zwierzęta mają tu zapewnione bardzo dobre warunki, zniknęły metalowe kraty, zastąpiono je przestrzennymi  przeszklonymi wybiegami. Płocki ogród uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych z kilkunastu na terenie całego kraju. Żyje w nim około 600 gatunków zwierząt , w tym wiele rzadko spotykanych w innych ogrodach, zagrożonych wyginięciem. W trakcie zwiedzania na tablicach dydaktycznych można było przeczytać informacje o działaniach prowadzonych przez ogród, z których wynika, że wiele gatunków zwierząt wyginęłoby na wolności, gdyby nie zostało uratowanych w warunkach hodowlanych w ZOO. Istnieje szansa , że część z nich przetrwa i kiedyś wróci do naturalnego środowiska.
W śród uczestników spontanicznie wywiązała się także rozmowa na temat zwierząt, jakie mają w swoich domach, jak się nimi zajmują, wymieniano się spostrzeżeniami i doświadczeniami w opiece, pokazywano zdjęcia swoich pupili. Spotkanie pozwoliło zauważyć z jaką troską dorośli ludzie obcują ze zwierzętami, jaką wrażliwość wykształtowali na ich los, pokazało, że sprawy zwierząt nie są im obojętne.

Dziękujemy za współpracę
Dyrektorowi Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku Panu Krzysztofowi Kelmanowi

Autorzy projektu:
starszy specjalista pracy socjalnej – Marzena Twardowska
specjalista pracy socjalnej – Joanna Filant
specjalista pracy socjalnej – Kinga Jarosińska

Opracował:
Kierownik ZPS – 1 Grażyna Syska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie