Seniorzy maratończykami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 stycznia 2019

 Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom seniorów, uczestników cyklicznych spotkań organizowanych przez Dział Integracji Społecznej, do poprawienia swojej sprawności fizycznej i kondycji, DIS zainicjował projekt socjalny pt. „Seniorski maraton z kijkami”.

Aktywność którą zaproponowaliśmy w tym projekcie opiera się na dobrze znanej i coraz popularniejszej formie rekreacji jaką jest Nordic walking,  polegającej na marszach ze specjalnymi kijkami. Nordic walking  został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy wagę, zarówno nad morzem, w lesie, parku oraz w górach. Badania wykazują, że uprawianie tej aktywności pozwala osiągnąć  korzyści zdrowotne  dla układu oddechowego, sercowego oraz mięśni kończyn dolnych i górnych.
Dla naszych seniorów na terenie miasta nie brakuje ciekawych, zielonych miejsc do uprawiania tego sportu. A wyjście z domu, spotkanie się ze swoimi rówieśnikami jest niezwykle korzystne pod wieloma względami, bo pozwala dłużej utrzymać dobre samopoczucie oraz zdrowie przy jednoczesnym poszerzaniu kręgu znajomych i integracji.
Wraz z końcem wakacji seniorzy zaczęli spotykać  się  raz w tygodniu w świetlicy przy ul. Synagogalnej, gdzie odbierają kijki, a następnie razem z pracownikami Działu Integracji Społecznej udają się  maszerować z kijkami wybraną trasą.
Naszym wspólnym, ambitnym  założeniem jest łączne  przejście  dystansu  maratonu czyli 42, 195 km. Swoje wyprawy monitorujemy i zapisujemy dzięki darmowej aplikacji na smartfonach. Bo nasi seniorzy są bardzo nowocześni, o co nieustannie dbamy, a z ich sprawnego korzystania z urządzeń mobilnych jesteśmy bardzo dumni.
Na chwilę obecną w naszych cotygodniowych marszach bierze udział 18 seniorów i grupa stale się powiększa o kolejnych zainteresowanych.
Po krótkiej przerwie zimowej, już wczesną wiosną będziemy kontynuować seniorski masz w stronę zdrowia i  maratońskiego dystansu.


Oprac.: DIS

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie