Spotkanie seniorow - Dzień kota

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 marca 2019

   Ostatnie w lutym czwartkowe zajęcia seniorów, cyklicznie organizowane przez Dział Integracji Społecznej, poświęcone były tematowi kotów w naszym życiu, otoczeniu i ich roli jako naszych czworonożnych przyjaciół. Temat spotkania wiązał się z obchodzonym w Polsce od 2006r. Światowym Dniem Kota, który w tym roku przypadał 17 lutego.

   Jest to specjalny dzień, który ma zwrócić uwagę na znaczenie kotów w życiu codziennym człowieka, a także podkreślić istotę niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom oraz  uwrażliwić ludzi na trudną sytuację czworonogów.
   Wśród Seniorów, systematycznie uczestniczących w spotkaniach przygotowywanych przez DIS, jest wielu posiadaczy tych mruczących zwierząt  domowych. Podczas zajęć toczyły się rozmowy o zaletach życia z kotem pod jednym dachem oraz o ich terapeutycznym wpływie na samopoczucie opiekunów. Seniorzy chwalili się swoimi pupilami uwiecznionymi na zdjęciach i nagraniach, snuli opowieści o kocich psotach i ich niezwykłych zachowaniach. A następnie wypisywali niekwestionowane korzyści wynikające z posiadania kota.
Przytoczone zostały historie znanych kotów np. kota mieszkającego w Białym Domu, kotki, która odbyła podróż w kosmos i szczecińskiego kota-żeglarza, który doczekał się pomnika. Uwadze seniorów nie umknęły także postacie kotów zdobiące płockie mury i ogrodzenia, tym bardziej, że autorzy tych prac są bardzo tajemniczy, a w mieście wciąż pojawiają się kolejne artystyczne obrazy kotów.
   Podczas spotkania nie zabrakło także dyskusji dotyczącej przewagi kotów nad psami. Zdania prezentowano bardzo rożne, ale wnioski końcowe były jednoznaczne – seniorzy kochają te zwierzęta i doceniają ich obecność w swoim życiu, jako sposób na samotność, nudę i brak sensu w codzienności. A kojący dźwięk kociego mruczenia wszyscy uznali za bezcenny w głośnym, pełnym pośpiechu świecie.

Oprac.: DIS - JK

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie