Wakacyjny zawrót głowy w „ Pozytywce”

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 września 2019

W okresie wakacyjnym wychowawcy pracujący w Świetlicy Środowiskowej Nr 9 „Pozytywka” zorganizowali dla dzieci wiele atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.


Wakacje rozpoczęliśmy sportowymi zmaganiami pod hasłem: „Letnie igrzyska -  bez dopalaczy”. Dzieci dzielnie walczyły o jak najlepsze wyniki. Po wyczerpujących konkurencjach wszyscy  otrzymali słodki poczęstunek, a wysiłek uwieńczony został nagrodami w postaci licznych gier rozwijających  logiczne myślenie, zwinność a także spryt.
Nasza świetlica jak co roku zgłosiła się  do udziału w zajęciach organizowanych przez „Zespół Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Płocku pt.: „VIII Wakacyjna Przygoda z Bezpieczeństwem”. Oprócz zajęć edukacyjno – profilaktycznych na dzieci czekało wiele atrakcji, których nasze pociechy na pewno się nie spodziewały, takich jak np.: McDonald's, wizyta w Lodziarni Familijnej i parku trampolin Adrenalina. Ulubioną formą konkurencji z innymi placówkami, testującą wiedzę i wytrzymałość fizyczną był „ Bieg po wiedzę”, na który dzieci czekały z utęsknieniem. W tym roku dzięki zwinności, wiedzy i zaangażowaniu. zdobyliśmy wyróżnienie.
Podczas tegorocznych wakacji dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „ Pozytywka” współpracowały i integrowały się z dziećmi ze Świetlic „ 7 Życzeń” oraz „ Słoneczny Krąg”. Wspólnie uczestniczyły w cyklu spotkań dotyczących bezpieczeństwa na drodze prowadzonych przez sierżanta sztabowego Aleksandrą Lipowską – przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Płocku. W trakcie tych zajęć dzieci zapoznały się z tajnikami zawodu policjanta, a także miały okazję z bliska obejrzeć sprzęt, z którego na co dzień korzystają stróże prawa.  Podczas „ burzy mózgów” wszyscy wspólnie zastanawialiśmy się jak powinny wyglądać bezpieczne wakacje, oraz bezpieczna droga do szkoły. Podsumowanie spotkań dotyczących bezpieczeństwa zostało zaplanowane przez wychowawców świetlic na miesiąc  wrzesień pod hasłem: „Bezpiecznik 2019 – czyli  międzyświetlicowy turniej wiedzy o bezpieczeństwie”.
Dzieci z naszej świetlicy podczas tegorocznych wakacji uczestniczyły w wielu spotkaniach i zajęciach poświęconych ludziom, którzy stoją na straży życia, zdrowia i bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, jak również miłośników „ wodnego szaleństwa”. Nasze pociechy miały niepowtarzalną okazję zwiedzić bazę lokalową Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która mieści się w Radziwiu. Dzieci zapoznały się z bardzo odpowiedzialną pracą ratowników. Z bliska zobaczyły sprzęt, który używają ratownicy na co dzień podczas akcji ratunkowych. Pod koniec spotkania padło wiele deklaracji ze strony dzieci, które mogą świadczyć o tym, iż już niedługo do grona ratowników dołączy wielu wolontariuszy.
Kolejnym spotkaniem, w którym „ Pozytywczaki” brały udział, to spotkanie z przedstawicielem Fundacji Feniks, panią Anną Wawrzyńską pt: „ Bezpromilowo = bezpiecznie”.
Zajęcia poświęcone były upowszechnianiu wiedzy na temat wpływu spożycia alkoholu i środków odurzających na użytkowników dróg, a także upowszechnianiu wiedzy na temat prawidłowego reagowania osób bliskich i postronnych.

Dużą popularnością cieszyły się zajęcia kulinarne organizowane w placówce.  Tu dzieci mogły rozwinąć skrzydła fantazji podczas tworzenia kanapek, deserów, czy koktajli owocowych.
Jak co roku dzieci brały udział w rejsie statkiem po Wiśle. Nasi wychowankowie podziwiali nowo powstałe „bulwary wiślane”. Obserwowali jak na przestrzeni roku  zmieniło się płockie nabrzeże.
Dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „ Pozytywka” swoją sprawność fizyczną i wytrzymałość sprawdzały podczas zabaw w „ Ogródku Jordanowskim” oraz zajęć na ściance wspinaczkowej mieszczącej się w Orlen Arenie. Na ściance nie do pokonania były siostry Lena i Ola.
Podczas tegorocznych wakacji była też chwila refleksji, zadumy. Niejednej osobie ukradkiem popłynęły łzy. Wszystko to działo się podczas seansu filmowego pt.: „ Był sobie pies”, wyświetlanego w Kinie za Rogiem.
Na trasie wakacyjnych wycieczek znalazły się miejsca, które początkowo nie wzbudzały u dzieci entuzjazmu. Podczas wizyty w Spichlerzu,  Muzeum Żydów Mazowieckich Muzeum Diecezjalnym dzieci z duża uwagą wysłuchały przewodników opowiadających o eksponatach i historii z nimi związanymi. W Muzeum Diecezjalnym dzieci zwiedzały salę, w której nagrywany był jeden z odcinków do filmu pt.: „ Ojciec Mateusz”.
W ramach wakacyjnych wyjść odwiedziliśmy również filie bibliotek Książnicy Płockiej. Dzieci brały udział w zajęciach takich jak: „ Wielka woda dookoła” oraz „ Kuba – wirtualna podróż marzeń”. Podczas tych zajęć dzieci rozwijały swoją kreatywność i inwencję twórczą. Na zakończenie wakacji filie bibliotek Książnicy Płockiej Nr 3 i Nr 4 zorganizowały piknik  pt.: „Kolorowych mórz mozaika”.  Na dzieci czekało wiele atrakcji, każda nasza pociecha znalazła coś dla siebie. Było malowanie twarzy, robienie bransoletek, wykonywanie zwierzaków z balonów do modelowania. Dużą popularnością cieszyły się gry i zabawy z nagrodami.
Największą nagrodą dla wychowawców i podsumowaniem ich pracy  było to, że dzieci zakończyły wakacje z uśmiechami na buzi, odkrytymi nowymi talentami oraz mnóstwem pozytywnych wspomnień.
Oprac.: DIS-E.B.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie