Seniorzy w Towarzystwie Naukowym Płockim

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 listopada 2019

Klub Aktywnego Seniora listopad rozpoczął w patriotycznym duchu. Nasi seniorzy chcąc bliżej poznać historię swojego miasta i okolicy 07.11.2019r. wybrali się do Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Dzięki uprzejmości jego zarządu i pracowników seniorzy mogli zwiedzić siedzibę najstarszego z istniejących w Polsce towarzystw naukowych. Pani dr Grażyna Szumlicka – Rychlik przedstawiła nam ciekawą historię towarzystwa, sylwetki prezesów i dawnych pracowników oraz przybliżyła seniorom działania podejmowane przez towarzystwo.
Szczególne zainteresowanie seniorów wzbudził szereg starodruków oprawionych w skóry ze złotymi okuciami, piękne czcionki, jakimi spisane były księgi. Ogromnym zaskoczeniem była najmniejsza spośród zbiorów zgromadzonych w TNP książeczka z zapisem modlitwy „Ojcze Nasz” o wielkości zbliżonej do rozmiarów jednogroszówki.
Oprócz książek w zbiorach towarzystwa znajdują się różnorodne fotografie i dokumenty. Seniorzy mieli okazję zobaczyć najstarszy eksponat piśmienniczy, jaki znajduje się w zbiorach towarzystwa,
a mianowicie kartę rękopiśmienną z biblijnej Księgi Mądrości spisaną na pergaminie oraz pergaminowy dokument zawierający podpis króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Podczas naszej wizyty w TNP mogliśmy zwiedzić jego siedzibę. Piękne sale i ich wyjątkowy wystrój zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Na zakończenie naszej wizyty złożyliśmy wpis w Księdze Pamiątkowej, która jest współczesną kontynuacją księgi, w której swoją obecność w TNP udokumentowali tak znamienici goście jak m.in. papież Pius XI, marszałek Państwa Józef Piłsudski, prezydenci Ignacy Mościcki, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski.
Seniorzy zainteresowani  historycznym klimatem w Towarzystwie Naukowym Płockim zadeklarowali chęć kolejnych wizyt na promocjach książek, odczytach i wystawach.

Oprac.: DIS-J.G.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Seniorzy w sali Towarzystwa Naukowego Płockiego

  Seniorzy w sali Towarzystwa Naukowego Płockiego

 • Powiększ zdjęcie Grupa seniorów zwiedza TNP

  Grupa seniorów zwiedza TNP

 • Powiększ zdjęcie Pracownik TNP prezentuje starodruk

  Pracownik TNP prezentuje starodruk

 • Powiększ zdjęcie Seniorzy ogladają dokumenty historyczne

  Seniorzy ogladają dokumenty historyczne