Zima w świetlicach środowiskowych

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 stycznia 2020


Zimowy czas w naszych świetlicach środowiskowych to okres oczekiwania na śnieg i święta. O opadach śniegu i zimowych zabawach w plenerze niestety musimy chwilowo zapomnieć, bo pogoda wciąż jest jesienna, dlatego czas spędzany w świetlicach obfituje w mnóstwo atrakcji. A dodatkowo wiele radości dały nam przygotowania do grudniowych świąt i ich wspólne przeżywanie.

Gdy za oknem słota, warto pobudzić wyobraźnię i świetnie bawić się w świetlicach. A że dzieciom niemal nigdy nie brakuje pomysłów i kreatywności, na świetlicach podczas zajęć wiele się dzieje: powstały kolorowe bransoletki z włóczki, a koszulki ozdabialiśmy wykorzystując farby do tkanin. Wykonywaliśmy także kalendarze adwentowe, dekoracje okienne, świąteczne lampiony, zimowe pejzaże z wykorzystaniem firanek, ażurowych serwet i wacików. Był również turniej gier planszowych, gdzie przy okazji fajnej zabawy, uczyliśmy dzieci gry zespołowej, a także postawy fair play. Nasi wychowankowie mogli się także wykazać w projektowaniu strojów i dodatków, które później zostały zaprezentowane w zorganizowanym pokazie mody – Top Model. Dzieci ubrały stworzone przez siebie stroje i w takt muzyki defilowały po wybiegu. Ale nie brakowało również edukacji, wzięliśmy udział w Rodzinnej grze terenowej – Szlakiem historycznych pomników Płocka.
W okresie przedświątecznym doświadczaliśmy mnóstwa miłych gestów i gościliśmy wiele przyjaznych nam osób, przedstawicieli firm i instytucji, które odwiedzając nasze świetlice, chętnie spotykały się z naszymi najmłodszymi podopiecznymi i niejednokrotnie obdarowywały dzieci upominkami, dzięki którym czas spędzony w placówkach będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. Dziękujemy m.in. pracownikom Firmy Levi Strauss, Orlen, Neo-Tec.
Inspirowane przez wychowawców dzieci stworzyły wspaniałe ozdoby choinkowe i udekorowały nimi choinki ustawione w różnych częściach miasta. A wszystko w ramach konkursu pt. „Najpiękniejsza Tumska Choinka”, do udziału w którym zostaliśmy zaproszeni przez Fundację REVITA. Była to dla nas okazja do świetnej zabawy, integracji oraz niezwykła lekcja kreatywności i zdolności manualnych. Nasze choinki przyozdobiły własnoręcznie wykonane anioły, bombki i łańcuchy oraz inne symbolizujące zimę i święta elementy. I choć nie każdy może zostać zwycięzcą, a konkurencja była niemała, to z pewnością dzięki naszemu zaangażowaniu i niezwykłym dekoracjom, ulice miasta w tym szczególnym czasie wyglądały odświętnie, a my mamy satysfakcję, że z naszym udziałem w mieście zapanowała szczególna, świąteczna atmosfera.
Podczas grudniowych zajęć tematycznych omawialiśmy również świąteczne zwyczaje w naszych domach, wspólnie śpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, dbając o to, aby w naszych świetlicach również panował klimat świąt
Wśród wielu zajęć w tym zimowym czasie nie mogło zabraknąć miejsca na celebrowanie wyjątkowego święta jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia. Uroczyste spotkanie z tej okazji uświetniła krótka inscenizacja przygotowana przez naszych kolegów i koleżanki ze świetlicy Chatka Puchatka a także zaprzyjaźnionych z nami seniorów z Klub Aktywnego Seniora. Tego dnia odwiedził nas również św. Mikołaj, a wokół mieniły się choinkowe światełka, brzmiały dźwięki kolęd, a wszyscy życzyliśmy sobie wszystkiego najlepszego.
Przed nami kolejne tygodnie zimy, może wreszcie pojawi się ona w swej białej odsłonie i da nam szanse na ekspresje na świeżym powietrzu. Bo pomimo, że w świetlicach jest ciekawie, to chętnie zorganizujemy małą bitwę na śnieżki lub zorganizujemy wyścigi na sankach. Wciąż czekamy tylko na śnieg.

Oprac.: DIS

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Świetlicowy kalendarz adwentowy

  Świetlicowy kalendarz adwentowy

 • Powiększ zdjęcie Dzieci dekorowały Najpiękniejszą Tumską choinkę

  Dzieci dekorowały Najpiękniejszą Tumską choinkę

 • Powiększ zdjęcie Dzieci grają w gry planszowe i logiczne

  Dzieci grają w gry planszowe i logiczne

 • Powiększ zdjęcie Dzieci przygotowują świąteczny wystrój sali

  Dzieci przygotowują świąteczny wystrój sali

 • Powiększ zdjęcie Dzieci wykonują bombki techniką decoupage

  Dzieci wykonują bombki techniką decoupage

 • Powiększ zdjęcie Dzieci wykonują bombki

  Dzieci wykonują bombki

 • Powiększ zdjęcie Malowanie farbami do tkanin

  Malowanie farbami do tkanin

 • Powiększ zdjęcie Pokaz mody

  Pokaz mody

 • Powiększ zdjęcie Projektowanie Biżuterii

  Projektowanie Biżuterii

 • Powiększ zdjęcie Wykonanie bransoletek z włóczki

  Wykonanie bransoletek z włóczki