Międzynarodowy Dzień Romów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Od ponad pięciuset lat Polacy i Romowie żyją i mieszkają obok siebie. Przez wiele lat kultura romska pozostawała zamknięta i tajemnicza, jednak w czasach otwarcia granic pomiędzy państwami należy również otworzyć granice międzyludzkie, sąsiedzkie. Brak wiedzy o tradycjach i kulturze mniejszości etnicznych rodzą lęk i brak zaufania, co prowadzi w konsekwencji do nietolerancji i niechęci. Międzynarodowy Dzień Romów to doskonała okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na barwną i ciekawą historię tej grupy.

Praca zbiorowa dzieci ze świetlicy środowiskowej MOPS

8 kwietnia 1971 r. w Orpington, niedaleko Londynu po raz pierwszy spotkała się starszyzna Romów z wielu kra­jów, aby zaznaczyć swoją obecność w Europie i upomnieć się o społeczne i polityczne prawa. W 1971 r. z inicjatywy kilku organizacji zachodnioeuropejskich zorganizowano I Światowy Kongres Romów. Uczestniczyło w nim 50-ciu przedstawicieli z 14 krajów, w tym wielu nie – Romów. Zebrano się, by swym działaniem zamanifestować obecność tej grupy etnicznej w społecznościach całego świata, by zabiegać o ich polityczne, społeczne i kulturowe prawa. Ważne było również to, aby organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów traktowały swoich romskich mieszkańców na równi z własnymi obywatelami.

Na wyjątkowość tego zdarzenia sprzed 42 lat złożyło się wiele okoliczności. Po raz pierwszy Romowie zamanifestowali tam swoje istnienie na arenie międzynarodowej jako jeden naród romski. To zjednoczenie zainspirowało tworzącą się grupę romskich działaczy do działań na rzecz obrony praw obywatelskich społeczności romskiej. Utworzono I Światową Radę Romów – Romani Union. Zaprezentowano tam po raz pierwszy hymn „Gelem, gelem...”, którego opracowaniem zajmował się Jarko Jovanowić. Przyjęto także barwy romskiej flagi. Od tamtej pory romska flaga składa się z poziomych pasów: niebieskiego, symbolizującego niebo i zielonego, oznaczającego ziemię – po środku umieszczone jest stylizowane czerwone koło od wozu, które kojarzyć ma się nie tylko z wędrówką Romów, ale także z kołem występującym na godle i fladze Indii (czakra), symbolizując wieczny ruch i słońce.

Począwszy od tamtego historycznego wydarzenia 8 kwietnia co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów.