ETNO FERIE w Muzeum Mazowieckim w Płocku

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dział Integracji Społecznej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Płocku uczestniczył w organizacji Etno Ferii w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

W dniach od 17.02.2014 - 28.02.2014 roku 18 osobowa grupa dzieci i rodziców ze środowiska romskiego wraz z asystentem edukacji romskiej wzięła udział w zajęciach organizowanych w okresie ferii zimowych w Muzeum Mazowieckim w Płocku .

25.02.2014r. dzieci romskie miał możliwość zwiedzenia stałej wystawy Muzeum Mazowieckiego w Płocku pn. „ X wieków Płocka". Przewodnik przygotował dla nich zwiedzanie ekspozycji w ciekawej formie podchodów  na temat „Szukam i odkrywam - ciekawe historie o powstaniu miasta na Wzgórzu Tumskim."

Tego dnia dzieci romskie wspólnie z grupą dzieci uczestniczących w Etno Feriach wzięły również udział w zajęciach plastycznych, tworząc makietę „Wymarzonego miasta". Dzieci z grupy romskeij stwierdziły, ze w ich „Wymarzonym mieście" nie może zabraknąć kawiarni z herbatą po cygańsku i tak powstał projekt kawiarni pod nazwą „Cafe Roma"usytułowanej na dachu budynku, w towarzystwie  basenu , otoczonej szpalerem , tajemniczych, metalicznych drzew.

Na zakończenie zajęć grupa romska dokonała wpisu do Kroniki , która powstawała w czasie ferii.

Dzień 27.02.2014r. był to dzień typowo romski. Tego dnia pracownik Działu Integracji Społecznej wraz z asystentem edukacji romskiej pzrygotowali dla uczestników ferii zajęcia edukacyjno-plastyczne pn. „Spotkanie z kulturą romską."

Przebieg zajęć przedstawiał się nastepująco: 

  • - Prezentacja kultury romskiej i obyczajów

(pochodzenie Romów, Historia Romów - ważne wydarzenia, Język Romów,Tradycyjne zajęcia Romów, Obowiązki w domu i w szkole, Zasady społeczne, Sztuka Romów, Tradycyjna kuchnia romska i stroje romskie, Charakterystyczne podziały Romów, imiona Romów).

  • - Rozmowy w grupie lub w parach
  • - Czytanie baśni o tematyce romskiej.

            (Baśń cygańska „O Cyganie i czerwonym wężu" ze zbioru baśni pt. „Gałązka z drzewa słońce" Jerzego Ficowskiego).

  • - Praca plastyczna -wykonanie flagi romskiej przy użyciu różnych technik i materiałów plastycznych lub innych prac plastycznych na temat kultury romskiej.

 

Celem zajęć było: zapoznanie uczestników ferii z kulturą i obyczajami romskimi, uwrażliwienie ich na różnorodność kulturową, pokazanie różnorodności mniejszości etnicznej Romów, integracja dzieci romskich i polskich. 

Tak wygladał nasz kolejny wpis do kroniki etno ferii.

A to niektóre prace dzieci, powstałe na naszych zajęciach.

28.02.2014r.odbyło się uroczyste zakończenie ferii zimowych, podczas którego dzieci przedstawiły krótkie scenki z życia mieszczan i chłopów oraz przygotowały wystawę  prac  powstałych w czasie ferii. Miała także miejsce prezentacja strojów: secesyjnego, stroju Samów i tradycyjnego estradowego stroju romskiego. Wszystkim uczestnikom ferii wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Na zakończenie została otwarta WYSTAWA PRAC  PLASTYCZNYCH DZIECI ROMSKICH ZE SŁOWACJI.

 POKAZ STROJÓW.

 WRĘCZANIE DYPLOMÓW

 I UPOMINKÓW.

PRACE DZIECI POWSTAŁE W CZASIE FERII.

WYSTAWA PRAC DZIECI ROMSKICH ZE SŁOWACJI.