Romski weekend ze sztuką

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Odbył się w dniach : 17-18.05.2014r. Był wspólnym przedsięwzięciem Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku i Działu Integracji Społecznej oraz Polskiej Fundacji Sportu i Kultury.

Sobota i niedziela w Płockiej Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży w CH Mosty upłynęła w atmosferze integracji z kulturą romską. Dzieci miały możliwość obejrzenia wystawy tradycyjnych i estradowych strojów romskich, o których opowiadała P. Joanna Szmul (od 10 realizująca projekty na rzecz społeczności romskiej w płockim MOPS) i Anna Zielińska ( asystent edukacji romskiej).

Miały też możliwość spotkania z przedstawicielami płockich Romów - w spotkaniach uczestniczyły bowiem dzieci romskie i ich rodzice; oraz zwiedzenia „kącika wróżby i baśni".

W trakcie imprezy rozbrzmiewały dźwięki cygańskiej muzyki prezentowane na żywo przez Pana Zbigniewa Kowalskiego i przedstawicieli cygańskiego zespołu ROMEN, m.in.solisty zespołu znanego wszystkim pod pseudonimem artystycznym KRYSTIANO.

Wystawie cygańskich strojów towarzyszyła - idealnie z nią współgrająca - wystawa prac plastycznych dzieci romskich ze Słowacji, pn. „ MIĘDZY NAMI DZIECIAKAMI, CZYLI DZIECI ROMSKIE MALUJĄ"- sprowadzona do Płocka przez Panią Emilię i Dariusza Szmidt.

Główną atrakcją sobotnich animacji było malowanie wozu cygańskiego. Kreatywność małych uczestników przejawiła się różnorodnością motywów i barw jakimi został pokryty. Podczas zajęć dzieci wykonywały ponadto flagi romskie i piękne, lśniące brokatem kwiatowe ozdoby do włosów - nieodłączne elementy estradowych strojów romskich tancerek.

Niedzielne zajęcia rozpoczęły się w baśniowym nastroju. Pani Joanna Szmul przeczytała dzieciom baśń cygańską ze zbioru Jana Mirgi pt. „Skąd się wzięli Romowie?", do której w konkursowych zmaganiach dzieciaki wykonały przepiękne ilustracje. Następnie każde dziecko stworzyło własną, niepowtarzalną, inspirowaną motywami romskimi chustę, pokrywając ją pastelami do malowania na płótnie i ozdabiając frędzlami, cekinami i innymi błyskotkami. Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs plastyczny i wręczono nagrody.

http://petroecho.pl/romski-weekend-ze-sztuka-w-galerii-mosty-zdjecia/