Jesteś tutaj: Start / Romowie

Romowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Flaga Romska

2017

W roku 2017 w ramach ww. programu otrzymano dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
i Administracji na realizację  2 projektów z dziedziny ZDROWIE. Były to projekty:

AKADEMIA ZDROWIA – Spotkanie z dietetykiem.

W ramach realizacji  powyższego działania w dniu 05.12.2017r. przeprowadzono 4 godzinne spotkanie/prelekcję prozdrowotną dla 30 osób ze społeczności romskiej, dotyczącą zasad racjonalnego żywienia, norm kalorycznych
i przykładowych diet. Podczas spotkania omówiono zagadnienia, tj. m.in. piramida zdrowego żywienia
i aktywności fizycznej, porównanie wartości odżywczych przykładowych posiłków i prawidłowe ich komponowanie, zdrowe zamienniki posiłków wysokokalorycznych, grupy produktów, zamienniki słodyczy, regularność posiłków, zagrożenia otyłości, itp. Uczestnicy spotkania skorzystali z poczęstunku, dostosowanego do zaleceń dietetyka. Ponadto miała miejsce degustacja słodkich przekąsek.

Dla uczestniczących w spotkaniu zakupiono wagi kuchenne, które umożliwią im właściwe przygotowywanie posiłków według konkretnych wartości odżywczych  i pomogą wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie.

Galeria zdjęć ze spotkania z dietetykiem

AKADEMIA ZDROWIA – Profilaktyka stomatologiczna.

W ramach  jego realizacji w dniu 08.12.2017r. odbyło się 2 godzinne spotkanie z zakresu profilaktyki stomatologicznej dla 30 osobowej grupy dzieci i młodzieży oraz rodziców z małymi dziećmi (w wieku 0-5 lat) ze środowiska romskiego z terenu miasta Płocka. Zatrudniono specjalistę z tej dziedziny, pielęgniarkę/higienistkę stomatologiczną.  Zajęcia miały charakter edukacji przez zabawę (filmiki edukacyjne, nauka piosenek). Dzieci romskie uczyły się  prawidłowego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej. Rodzice mieli okazje usłyszeć o profilaktyce próchnicy i poznać sposoby rozwiązywania innych stomatologicznych problemów  zdrowotnych. Uczestnicy spotkania skorzystali z poczęstunku. Ponadto otrzymali pakiety związane tematyką omawianą na spotkaniu, które ułatwią im przestrzeganie zasad higieny stomatologicznej w życiu codziennym. Każdy z pakietów składał się z: ręcznika, etui na szczoteczkę do zębów i kubeczka (w zestawie),szczoteczki do zębów, pasty do zębów, nici dentystycznej, płynu do płukania ust oraz długopisu i kalendarzyka do zapisywania wizyt u stomatologa.

Galeria zdjęć ze spotkania – profilaktyka stomatologiczna

 

2016

W roku 2016 w ramach ww. programu otrzymano dofinansowanie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na realizację projektu z dziedziny EDUKACJA, pn. „Kwadrans z edukacją”. Porozumienie dotyczące realizacji przyznanej dotacji podpisano dnia 24.05.2016r.

Projekt pn. „Kwadrans z edukacją”

W ramach realizacji projektu w okresie sierpień - październik 2016 zostały zakupione podręczniki i artykuły szkolne dla 15 dzieci romskich z terenu miasta Płocka ze szkół podstawowych,gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

W dniu 24.XI.2016 zostało zorganizowane spotkanie edukacyjne z elementami warsztatu dla 20 osób ze środowiska romskiego, głównie rodziców dzieci romskich, na temat: „Jak zarządzać własnym czasem i budżetem?”. W celu przeprowadzenia zajęć zatrudniono 1 osobę na umowę cywilno-prawną. Uczestnicy spotkania zapoznali się z tzw. „ planerem budżetu domowego” i otrzymali przykładowe egzemplarze tego narzędzia. Ponadto rodzice romscy mieli okazję poznać zagadnienia dotyczące racjonalnego gospodarowania czasem a dodatkowo otrzymali wskazówki na temat właściwego planowania zakupów. Podczas spotkania dla uczestników został przygotowany poczęstunek. Uczestnicy zajęć otrzymali ponadto materiały edukacyjne związane z problematyką zajęć oraz vouchery do kina.

Galeria zdjęć ze spotkania na temat: „Jak zarządzać własnym czasem i budżetem?”

W miesiącu XII-2016r. Zorganizowano warsztaty fotograficzne wraz z sesją zdjęciową dla 20 osób - dzieci i rodziców romskich. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał 1 egzemplarz kalendarza na 2017 rok, zestaw zdjęć wykonanych w trakcie sesji i umieszczonych w albumie oraz dodatkowe zdjęcie przedstawione w ciekawej  artystycznej formie wyrazu.

Galeria zdjęć z warsztatów fotograficznych

 

2015

Realizacja zadań gminy dotyczących wsparcia na rzecz społeczności romskiej.

W ramach  ww. wsparcia  edukacją przedszkolną objętych zostało troje dzieci z płockiej społeczności romskiej, którym sfinansowano pobyt w przedszkolu z pełnym wyżywieniem oraz zakupiono podręczniki i artykuły szkolne(wyprawki), które rozpoczęły edukację od  września 2015. Po otrzymaniu środków z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przyznanych w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020  wydatki zostały  w całości zrefundowane.

W okresie od I do VI oraz od IX do XII 2015 zatrudniono  na umowę zlecenie 1 osobę ze społeczności romskiej w charakterze asystenta edukacji romskiej. Główną rolą asystenta edukacji romskiej jest : wszechstronna pomoc uczniom romskim w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, stała współpraca z rodzicami, nauczycielami i pedagogami szkolnymi. Łącznie w bieżącym roku swoim działaniem asystent objął 17 dzieci romskich uczących się w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie miasta Płocka.

Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020

W miesiącu styczniu 2015 MOPS w Płocku wnioskował o środki z ww. Programu.
Złożono dwa wnioski na realizację w 2015 roku projektów :
1) z dziedziny EDUKACJA, pn. „Kwadrans z edukacją”.
2) z dziedziny ZDROWIE, pn. „Sercowe sprawy”.
Obydwa projekty otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Projekt pn. „Kwadrans z edukacją”

Projekt pn. „Sercowe sprawy”

 

2014

Realizacja zadań gminy dotyczących wsparcia na rzecz społeczności romskiej.

W ramach  ww. wsparcia edukacją przedszkolną objętych zostało czworo dzieci z płockiej społeczności romskiej, którym sfinansowano pobyt w przedszkolu z pełnym wyżywieniem oraz zakupiono podręczniki i artykuły szkolne (wyprawki), które rozpoczęły edukację od  września 2014.

W okresie od I do VI oraz od IX do XII 2014 zatrudniono  na umowę  zlecenie 1 osobę ze społeczności romskiej w charakterze asystenta edukacji romskiej. Do najważniejszych zadań asystenta edukacji romskiej należą: wszechstronna pomoc uczniom romskim w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, współpraca z rodzicami, współpraca ze szkołami. Łącznie w bieżącym roku swoim działaniem asystent objął 20 dzieci romskich ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta Płocka.
W roku 2014 zakupiono podręczniki i artykuły szkolne dla 18 uczniów romskich ze szkoły podstawowej i gimnazjum z terenu naszego miasta. Podobnie jak w latach ubiegłych, realizacja projektu oparta była na angażowaniu rodziców romskich do współdecydowania o zawartości wyprawki szkolnej swoich dzieci (trening gospodarowania). Zakupy miały charakter indywidualny, co przyczyniło się do większej dbałości o zakupione w ramach projektu podręczniki i przybory szkolne. Wypracowany dotychczas model współpracy ze środowiskiem romskim sprawdził się.

Inne działania promujące kulturę romską:

 

2013

W ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku realizuje 3 projekty, które otrzymały dofinansowanie z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na rok 2013.

8 kwietnia co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów.

 

Opracowano : DIS J Sz.