Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Płock w Unii Europejskiej

Czy przynależność do Unii Europejskiej jest dla nas ważna? Jakie korzyści przynosi nam pozostawanie państwem członkowskim unii i co ma z tego „przeciętny Kowalski”?

 

Odpowiadamy!

Unia Europejska powstała po dwóch wielkich wojnach w Europie, kiedy kraje europejskie zrozumiały, że lepiej ze sobą współpracować i pomagać sobie nawzajem niż ze sobą walczyć.

Powstała, by żyło się nam lepiej, łatwiej, bezpieczniej.

 

Priorytetem dla wszystkich krajów członkowskich jest zachowanie pokoju w Europie, zapewnienie dobrobytu, zagwarantowanie sprawiedliwości, poszanowanie praw przysługujących każdemu obywatelowi i stworzenie silnej gospodarki.

 

Czy przynależność do Unii Europejskiej jest nam potrzebna?

Zastanów się: czy nie jest prawdą, że 27 państw członkowskich – działając jednomyślnie – może znacznie więcej niż każde pojedyncze państwo?

Na arenie międzynarodowej nasz wspólny głos jest znacznie silniejszy!

 

Jakie korzyści z przynależności do Unii ma „przeciętny Kowalski”?

Unia troszczy się o każdego obywatela. Szczególną ochroną obejmuje mniejszości i grupy defaworyzowane, staje w obronie prześladowanych i dąży do równego traktowania wszystkich osób. Przeciętny Kowalski jest dla Unii ważny niezależnie od narodowości, płci, kultury, wyznania, przekonań czy orientacji seksualnej.

 

Wydaje Ci się, że działania Unii Europejskiej nie mają wpływu na Twoje codzienne życie? Nic bardziej mylnego!

  • Ten artykuł możesz przeczytać z każdego miejsca w Europie – jako obywatel Unii Europejskiej możesz korzystać z usług online bez dodatkowych opłat.

  • Bezpłatne szkolenie? – nie ma bezpłatnych szkoleń! Jeśli Ty nie ponosisz kosztów, to znaczy, że zostały one opłacone ze środków unijnych. Udział w programach i projektach unijnych gwarantuje Ci możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

  • W urzędzie, w którym zwykle załatwiasz swoje sprawy, zlikwidowano bariery architektoniczne? Dzięki funduszom unijnym możemy czynić przestrzeń bardziej dostępną i przyjazną. Zmiany w zakresie modernizacji i rozwoju infrastruktury widać niemalże na każdym kroku.

  • Znajomy studiuje za granicą? Unijne programy edukacyjne zapewniają możliwość odbycia studiów, szkoleń, stażu i wolontariatu we wszystkich krajach członkowskich, w każdym miejscu Europy.

  • Twoja firma przechodzi kryzys z powodu pandemii? Unia Europejska wprowadziła szereg programów pomocowych dla przedsiębiorców, aby pomóc im przetrwać trudny okres.

  • Zastanawiałeś/zastanawiałaś się, co oznacza symbol CE na kupowanych przez Ciebie produktach? Umieszczenie tego znaku jest deklaracją producenta, że produkt spełnia unijne dyrektywy. Symbol CE potwierdza, że produkt jest bezpieczny.

Płock również korzysta z funduszy europejskich! Pozyskiwanie dodatkowych środków pozabudżetowych pozwala nam wpływać na systematyczny rozwój naszego miasta. Wiele naszych inwestycji, usług społecznych, inicjatyw i przedsięwzięć finansowanych jest ze środków unijnych.

Płock jest w Europie. Płock jest w Unii Europejskiej.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

http://mopsplock.eu/web/p,92,programy-i-projekty – informacje o projektach unijnych MOPS w Płocku

https://nowy.plock.eu/rpo-wm-2014-2020/ - informacje o projektach unijnych Urzędu Miasta Płocka

https://europa.eu/european-union/index_pl - oficjalna strona internetowa Unii Europejskiej

https://op.europa.eu/webpub/com/eu-and-me/pl/WHAT_IS_THE_EUROPEAN_UNION.html - szczegółowe informacje o Unii Europejskiej