Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kreatywna integracja”- projekt współfinansowany w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”, edycja 2023

W miesiącu maju 2023 został zrealizowany przez Dział Integracji Społecznej  projekt pn. „Kreatywna integracja”, w ramach którego zostały zorganizowane dwa wydarzenia edukacyjne – kreatywne warsztaty o szczęściu  i „Międzykulturowe spotkanie integracyjne” – piknik dla dzieci romskich z terenu miasta Płocka oraz dzieci ze świetlic środowiskowych.

            Pierwsze wydarzenie edukacyjne, miało na celu poprawę stanu wiedzy na temat społeczności romskiej, poprawę wizerunku Romów w społeczeństwie polskim oraz  zniwelowanie negatywnych stereotypów związanych z tą społecznością wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty pod nazwą „Szczęście nie jedno ma imię” odbyły się w 4 świetlicach środowiskowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Uczestnicy warsztatów mieli okazję spojrzeć na pojęcie „szczęścia” z perspektywy różnych kultur, w tym również  barwnej kultury Romów.  Końcowym efektem warsztatów było stworzenie, tzw. „mandali szczęścia”.

Drugie wydarzenie edukacyjne polegało na zorganizowaniu „międzykulturowego spotkania integracyjnego” w formie pikniku plenerowego dla dzieci romskich z terenu miasta Płocka oraz dzieci ze świetlic środowiskowych funkcjonujących w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku. W czasie spotkania plenerowego dla dzieci przygotowano wiele atrakcji, m.in. dmuchane zjeżdżalnie, bańki mydlane, malowanie buzi, kolorowe warkoczyki oraz liczne konkursy indywidualne i grupowe prowadzone przez animatorów, w których dzieci wygrały ciekawe nagrody, zakupione ze środków dotacji. Każde dziecko uczestniczące w pikniku miało możliwość wzięcia udziału w loterii. Realizacja projektu przyczyniła się do promowania postawy otwartości na inne kultury zarówno wśród społeczności polskiej jak i wśród samych Romów.